Co to jest WLAN?

Co to jest WLAN?

 

WLAN to skrót od angielskiego „Wireless Local Area Network”, czyli bezprzewodowa sieć lokalna. To rodzaj sieci komputerowej, która pozwala na przesyłanie danych takich jak: głos, video, Internet, aplikacje, itp. bez konieczności wykorzystywania plątaniny kabli. Wszystko dzieje się bowiem za pośrednictwem fal radiowych. W Polsce, zamiast nazwy „WLAN” często synonimicznie używa się „Wi-Fi”.

Technologia ta pozwala na budowę bezprzewodowej sieci danych, przy zdalnym połączeniu wielu urządzeń. Wykorzystywane są fale radiowe w charakterze medium, które przenoszą sygnały w zakresie od 2,4GHz oraz 5GHz. Budowa sieci WLAN odbywa się bardzo szybko, niskim kosztem, z dobrym zasięgiem i przy zadowalających parametrach. Żeby sieć ta funkcjonowała prawidłowo, wystarczą punkty dostępowe, zasilanie i dostęp do Internetu, przy większych instalacjach lokalny, ale i wirtualny kontroler do centralnego zarzadzania lub kontroler działający w usłudze chmurowej.

Z WLAN najczęściej mamy do czynienia w miejscach, w których użytkownicy chcą mieć stały dostęp do sieci. Jest to charakterystyczne szczególnie dla dużych biurowców, lotnisk czy hoteli. Na instalację sieci WLAN coraz częściej decydują się także właściciele mieszkań, bo kiedy w jednym budynku mają ich więcej, to w prosty sposób mogą zaoferować „lokum na wynajem z dostępem do Internetu w cenie czynszu”. Podobnie jest w jednorodzinnych domach, gdzie sieć WLAN pozwala na dostęp do Internetu nie tylko w różnych pokojach, ale i na przykład w garażu czy w ogrodzie.

WLAN jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy chcemy podłączyć do sieci co najmniej kilka urządzeń. W związku z tym, że jesteśmy coraz bardziej mobilni, wcale nie musi chodzić wyłącznie o komputery. Te coraz częściej, przynajmniej w pewnym stopniu, zastępujemy bowiem telefonami czy tabletami. One także mogą korzystać z sieci WLAN. Podobnie, jak drukarka czy skaner.

Sieć WLAN ma kilka podstawowych zalet. Po pierwsze, jest symbolem mobilności. Po drugie, pozwala na łatwą i błyskawiczną instalację – bez wykorzystywania przewodów. Po trzecie, gwarantuje dostęp do Internetu przy dużym zasięgu. Po czwarte, WLAN charakteryzuje się dużą elastycznością w łączeniu różnych urządzeń – sieć tą można łatwo modyfikować i poszerzać.

Udostępnij ten artykuł