Menu Zamknij

Automatyzacja produkcji – rozpocznij od sieci WLAN

 

Sieć WLAN ma swoje zastosowanie w obszarze produkcyjnym. Pomaga koordynować pracę urządzeń produkcyjnych, a także zarządzać komunikacją między nimi. Dzieje się tak przy zastosowaniu koncepcji jednej domeny SSID. Taka minimalizacja liczby ramek beacon istotnie zwiększa bowiem wydajność łączności radiowej. Podobne rozwiązania można również spotkać w magazynach. Czytaj więcej rozwiązania logistyczne – sieć WLAN.

Automatyzacja produkcji, a bezpieczeństwo

Automatyzacji produkcji nie jest możliwa bez zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa. Ochrona pracowników, ale też zabezpieczenie danych oraz sieci to priorytety każdego przedsiębiorstwa, które stawia na modernizację.


Kwestie techniczne zabezpieczeń sieciowych

Jeśli chodzi o problem bezpieczeństwa na linii produkcyjnej pod kątem sieci WLAN trzeba mieć na uwadze kilka kwestii czysto technicznych.

Po pierwsze należy odejść od zabezpieczeń WEP, które obecnie uznawane są już za przestarzałe i łatwe do złamania. Należy je zaś zastąpić nowszym standardem 802.11i, czyli WPA2 oraz nowym standardem WPA3.

Ponadto przed aktywnością fałszywych punktów dostępowych klientów sieci WLAN powinny chronić punkty dostępowe oraz kontrolery. One bowiem kategoryzują źródła zakłóceń i – jeśli jest taka potrzeba – są w stanie podjąć działania zaradcze.

Pobierz multimedialny przewodnik po sieci bezprzewodowej

projekt-bez-tytulu17-1-640x907-removebg-preview

   

  E-mail*

  Zabezpieczenia przed atakami hakerskimi

  Z uwagi, że działania hackerskie są popularne również w środowisku sieciowym, trzeba zadbać o zabezpieczenie sieci przed dostępem osób do tego nieuprawnionych. Warto dodatkowo przeszkolić w tym zakresie personel.

  Na dobry początek można zrobić audyt bezpieczeństwa, który wykaże, gdzie znajdują się ewentualne luki w zabezpieczeniach, które należy wyeliminować. Kolejnym posunięciem powinna być zmiana istniejących, choć nie do końca sprawdzających się rozwiązań. I wreszcie – w dalszej kolejności – wprowadzenie nowych sposobów wykorzystania sieci WLAN na produkcji.

  Oczywiście każde nowe rozwiązanie musi iść w parze ze szkoleniami z ich wdrażania, a także z bieżącymi aktualizacjami oraz wsparciem technicznym i serwisem w tym zakresie. O tym także nie należy zapominać.

  IBCS Poland to firma informatyczna, która działa na rynku już ponad 20 lat. Wśród oferowanych przez nas usług znajdziesz działania z zakresu systemów do zarządzania magazynem od instalację sieci WLAN po wdrożenie systemów WMS.

  Automatyzacja produkcji


  Chcesz wykonać audyt sieci, aby podnieść bezpieczeństwo i jakość automatyzacji produkcji?

  Zobacz co możemy Ci zaoferować:

  • Wyników analizy bieżącego stanu widma radiowego.
  • Wykrycia przyczyn słabego zasięgu.
  • Sprawdzenia interferencji międzykanałowych.
  • Rozpoznania czynników przeciążających sieć.
  • Klasyfikacji ewentualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa sieci (np. WiFi albo LAN network) i danych.
  • Dobranie częstotliwości access pointów do warunków otoczenia.
  • Raportu z rekomendacjami na temat optymalizacji sieci. Z uwzględnieniem technologii PoE (Power-over-Ethernet), która opiera funkcjonowanie sieci na jednym rodzaju kabla.

  Jeśli wdrożenie sieci nastąpi według rekomendacji naszych specjalistów, na samym okablowaniu możesz zaoszczędzić nawet 50% kosztów.