Menu Zamknij

OSM w Piątnicy

Na drodze do poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia ruchu w sieci.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy dostarcza do sklepów świeże, naturalne i zdrowe produkty mleczne: masła, kefiry, śmietany, mleka, jogurty, twarogi, różnego typu serki oraz koktajle. Wszystkie produkty powstają na ekologicznie czystym obszarze o typowo rolniczym charakterze i doskonale sprawdzają się jako składnik pysznych dań w domowej kuchni, a także jako przekąska do pracy czy do szkoły.

Obecnie OSM w Piątnicy zatrudnia około 1000 pracowników. Ma swoich przedstawicieli handlowych w każdym województwie Polski. Produkcja wyrobów gotowych odbywa się w zakładach w Piątnicy i Ostrołęce. Właśnie w tych dwóch lokalizacjach wdrożone zostały przełączniki sieciowe Extreme Networks pracujące w centrum oraz na brzegu sieci.

„Do realizacji wdrożenia zgłosiło się wielu oferentów. Jednak zakres rozwiązania proponowanego przez IBCS Poland, a także dodatkowe elementy związane z monitorowaniem i zarządzaniem siecią w ramach tych funkcjonalności, zdecydowały o wyborze właśnie tego rozwiązania.”

OSM in Piątnica in numbers:

 • 15 product groups,
 • in total, the cooperative’s offer includes 115 different products,
 • staff consists of about 1000 people,
 • sales representatives of the cooperative are in 16 voivodeships in Poland,
 • warehouse with 5.5 thousand. pallets on 13 levels.

Goals and challenges

 • the ability to manage the entire network,
 • the ability to analyze events in the network environment,
 • increasing network security,
 • increase in efficiency.

The main challenge was to make it possible to manage the network and control unauthorized access to the network. The obstacle was a heterogeneous network with limited service availability.

  form-icon

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Imię i nazwisko*

  E-mail*

  Telefon*

  Wiadomość

  Piątnica

  Przełączniki sieciowe Extreme Networks w OSM w Piątnicy

  Wdrażanie nowego rozwiązania przypadło na czas, który rodził dodatkowe wyzwania. Jednak pomimo niezwykłej sytuacji, związanej z panującą pandemią, zespoły robocze IBCS Poland na bieżąco konsultowały postęp prac. Wszystko odbywało się w formie zdalnej, podczas regularnych telekonferencji organizowanych przez Spółdzielnię. Nie stanowiło to przeszkody do wyłapywania i eliminowania poszczególnych przeszkód. Samo podejście do sprawy z obu stron pozwoliło zaś sprawnie przeprowadzić wdrożenie pomimo panujących ograniczeń.

  Zadanie zostało podzielone na dwa główne etapy:

  • analiza oczekiwań OSM w Piątnicy, audyt istniejącej sieci LAN i WLAN; realizacja działań poprzez instalację oraz konfigurację przełączników sieciowych Extreme Networks, a także instalację oraz konfigurację oprogramowania do monitoringu i zarządzania infrastrukturą sieciową;
  • integracja istniejącej sieci WLAN z nową siecią LAN, wykonanie dokumentacji wdrożenia oraz przygotowanie zespołu do korzystania z nowego rozwiązania (szkolenie pracowników OSM z nowych systemów monitoringu i zarządzania infrastrukturą sieciową).

  Zastosowano system zarządzania siecią Extreme Management Center (XMC). Sieć składa się z przełączników sieciowych Extreme Networks, co pozwala na stabilną i bezpieczną łączność między oddziałami firmy. Jest w pełni zintegrowane ze środowiskiem sieciowym Spółdzielni oraz zarządzane z jednego pulpitu wraz z pozostałymi elementami całego rozwiązania.

  Poprawa bezpieczeństwa i wydajności

  Rozwiązania zaproponowane przez IBCS Poland sprawiły, że znacząco wzrosło bezpieczeństwo sieci OSM w Piątnicy. Ponadto uproszczone zostało zarządzanie całym środowiskiem sieciowym. Mleczarnia ma teraz dostęp do pełnej informacji o stanie swojej sieci, podłączonych do niej urządzeniach czy aktywności sieciowej poszczególnych użytkowników.

  Zbigniew Koplin podkreśla, że wdrożenie rozwiązań zaproponowanych przez IBCS Poland umożliwiło poprawę bezpieczeństwa oraz wydajności OSM, a także pozwoliło na zarządzanie całością sieci, czyli przyniosło dokładnie te efekty, których spółdzielnia oczekiwała.

  Warto zaznaczyć, że środowisko zostało tak zaprojektowane i wdrożone, aby była możliwa jego dalsza, ewentualna rozbudowa. Zastosowane tu rozwiązanie można w przyszłości rozbudować w oparciu o wzrost i zmianę potrzeb Spółdzielni. Jest ono bowiem skalowalne i elastyczne.