Menu Zamknij

WLAN Internet – poznaj dobre praktyki w budowie sieci

 

Budowa sieci WLAN Internet od czego zacząć? Aby połączenie zyskało na jakości, czyli było szybkie, ale tez bezpieczne warto zastosować kilka dobrych praktyk.

Krok pierwszy – projekt WLAN

Warto pamiętać o samym projekcie WLAN Internet. Ten może bowiem już na starcie pokazać możliwości sieci. Dodatkowo może także przewidzieć różne scenariusze, które mogą się okazać pomoce w przyszłości. Taki wstępny projekt umożliwia szybką reakcję na wszelkie trudności.


WLAN Internet – instalacja

Dobrą praktyką jest także przemyślenie samej instalacji WLAN. Można ją bowiem wykonać w kilku wariantach – na przykład:

 1. Przewodowe podłączenie punktów dostępowych do przełącznika sieciowego
 2. Przez Internet, zestawiając np. połączenie VPN, itp. korzystając z Internetu dostarczanego przez telewizję kablową, xDSL lub po przez Internet Mobilny
 3. Bezprzewodowo budując most łączący 2 i więcej punktów dostępowych (punkt – punkt lub punkt – wielopunkt)
 4. Technologia MESH (kratownica) chętnie wykorzystywaną w miejscach, gdzie jest problem z dołożeniem okablowania komputerowego. Mogą to być np. kopalnie odkrywkowe, porty przeładunkowe, parkingi dla nowo wyprodukowanych aut
Wlan internet punkty dostępowe

Rozmieszczenie punktów dostępowych:

 1. Projektując nową albo rozbudowując dotychczasową sieć WLAN Internet, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmieszczenie punktów dostępowych.
 2. Należy zrobić to tak, by w każdym miejscu poziom sygnału (a raczej stosunek siły sygnału do szumu) był co najmniej zadowalający.
 3. Kluczowa może się tu okazać na przykład grubość ścian. Sprawdź czy są to jedynie ścianki działowe, które nie powinny tłumić fal radiowych. Czy grube mury, które takie ryzyko niestety zwiększają.
 4. Warto zatem już na starcie przeprowadzić wizję lokalną. Sprawdź w jaki sposób sieci Wi-Fi sąsiednich pomieszczeń wpływaja na naszą sieć WLAN.
 5. Weź pod uwagę ewentualne nagromadzenie sprzętu elektronicznego. Może on stanowić przeszkodę – przy zastosowaniu kilku podstawowych zasad. Pamiętaj, że problem ten można rozwiązać.

  form-icon

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Imię i nazwisko*

  E-mail*

  Telefon*

  Wiadomość

  WLAN Internet – zabezpieczenia:


  Kiedy ta kwestia zostanie rozwiązana, warto się skupić na zabezpieczeniach. Te, oczywiście, będą się różniły w zależności od potrzeb, jakie generuje WLAN. Inaczej będzie to wyglądało w hali produkcyjnej, inaczej w ogólnodostępnej strefie w bibliotece, a jeszcze inaczej w jednorodzinnym domu. Można tu zastosować na przykład logowanie domenowe, identyfikację użytkownika za pomocą e-maila czy wiadomości tekstowych SMS albo wykorzystanie gościnnego portalu.

  Budując zamkniętą sieć – taką, przeznaczoną tylko do określonej grupy pracowników – warto dobrać te punkty dostępowe oraz karty, które są kompatybilne co najmniej ze standardem WPA. Natomiast budując otwartą sieć – dobrze jest zwrócić uwagę na sprzęt przeznaczony do hot-spotów, bo pozwala on łatwo konfigurować klientów oraz zapewnić ochronę przed atakami hakerów.