Sieci WLAN w administracji
Inteligentne miasto (ang. smart city) odnosi się do miejsc, które stosują m.in. sieci bezprzewodowe. Infrastruktura sieci ma służyć przede wszystkim mieszkańcom oraz użytkownikom danych punktów miasta. W Polsce hot-spoty są popularne głównie w parkach, miejskich placach czy na skwerach. Znacznie rzadziej publiczne sieci wifi są dostępne w urzędach samorządowych czy innych budynkach użyteczności publicznej. Trzeba jasno zaznaczyć, że jednostki administracji samorządowej, nie darzą zaufaniem usług wifi. Samorządowcy tłumaczą to bezpieczeństwem systemów IT i danych obywateli. Jak twierdzą, publiczne sieci bezprzewodowe udostępniane w urzędzie mogą zostać złamane. Następstwem tego może być dostęp za pośrednictwem bezprzewodowej sieci do danych petentów i urzędników.
Inteligentne miasto – rozwiązanie
Zastanawiasz się jak w pełni wdrożyć system inteligentnego miasta w swoim samorządzie, tak aby zachować bezpieczeństwo sieci?
Poprawnie wdrożona i zarządzana sieć w budynkach administracji publicznej pozwala uniknąć wielu ewentualnych cyber oszustw. Technologia WLAN znacząco przewyższa poziomem bezpieczeństwa pojedyncze punkty dostępowe bezprzewodowych sieci. Oznacza to, że obawa jednostek samorządowych o bezpieczeństwo swoich systemów jest niezasadna. Co więcej zastosowanie w urzędach bezpłatnych dostępów do Interenetu znacząco poprawia jakość oferowanych usług zarówno petentów, ale również samych urzędników. Zastosowanie bezprzewodowej infrastruktury WLAN to duże ułatwienie dla pracowników samorządu. Szybka i bezpieczna sieć pozwala na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań zarządzania dokumentacją czy środkami trwałymi.
Bezprzewodowe sieci WLAN – zalety dla administracji
Tam, gdzie urzędnicy przekonali się już do WLAN, bezpieczeństwo gwarantuje rozdział sieci na tę dla pracowników, tę dla administratorów i tę dla gości.
Ważne są ponadto logowanie zdarzeń, a także szansa na ich analizę. W administracji publicznej WLAN to zatem gwarancja oszczędności czasu i pieniędzy, a także pewność dużej mobilności. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę szczególnie istotną dla administracji publicznej kwestię, jaką jest gospodarność, to można dojść do niezwykle ciekawego wniosku. Otóż na dłuższą metę WLAN może się przyczynić do obniżenia kosztów modernizacji już istniejących sieci przewodowych. Właśnie dlatego warto więc zainwestować w WLAN.