WLAN Internet – poznaj dobre praktyki w budowie sieci
Budowa sieci WLAN Internet od czego zacząć? Aby połączenie zyskało na jakości, czyli było szybkie, ale tez bezpieczne warto zastosować kilka dobrych praktyk.
Krok pierwszy – projekt WLAN
Warto pamiętać o samym projekcie WLAN Internet. Ten może bowiem już na starcie pokazać możliwości sieci. Dodatkowo może także przewidzieć różne scenariusze, które mogą się okazać pomoce w przyszłości. Taki wstępny projekt umożliwia szybką reakcję na wszelkie trudności.
WLAN Internet – instalacja
Dobrą praktyką jest także przemyślenie samej instalacji WLAN. Można ją bowiem wykonać w kilku wariantach – na przykład:
- Przewodowe podłączenie punktów dostępowych do przełącznika sieciowego
- Przez Internet, zestawiając np. połączenie VPN, itp. korzystając z Internetu dostarczanego przez telewizję kablową, xDSL lub po przez Internet Mobilny
- Bezprzewodowo budując most łączący 2 i więcej punktów dostępowych (punkt – punkt lub punkt – wielopunkt)
- Technologia MESH (kratownica) chętnie wykorzystywaną w miejscach, gdzie jest problem z dołożeniem okablowania komputerowego. Mogą to być np. kopalnie odkrywkowe, porty przeładunkowe, parkingi dla nowo wyprodukowanych aut
Rozmieszczenie punktów dostępowych:
- Projektując nową albo rozbudowując dotychczasową sieć WLAN Internet, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmieszczenie punktów dostępowych.
- Należy zrobić to tak, by w każdym miejscu poziom sygnału (a raczej stosunek siły sygnału do szumu) był co najmniej zadowalający.
- Kluczowa może się tu okazać na przykład grubość ścian. Sprawdź czy są to jedynie ścianki działowe, które nie powinny tłumić fal radiowych. Czy grube mury, które takie ryzyko niestety zwiększają.
- Warto zatem już na starcie przeprowadzić wizję lokalną. Sprawdź w jaki sposób sieci Wi-Fi sąsiednich pomieszczeń wpływaja na naszą sieć WLAN.
- Weź pod uwagę ewentualne nagromadzenie sprzętu elektronicznego. Może on stanowić przeszkodę – przy zastosowaniu kilku podstawowych zasad. Pamiętaj, że problem ten można rozwiązać.
WLAN Internet – zabezpieczenia:
Kiedy ta kwestia zostanie rozwiązana, warto się skupić na zabezpieczeniach. Te, oczywiście, będą się różniły w zależności od potrzeb, jakie generuje WLAN. Inaczej będzie to wyglądało w hali produkcyjnej, inaczej w ogólnodostępnej strefie w bibliotece, a jeszcze inaczej w jednorodzinnym domu. Można tu zastosować na przykład logowanie domenowe, identyfikację użytkownika za pomocą e-maila czy wiadomości tekstowych SMS albo wykorzystanie gościnnego portalu.
Budując zamkniętą sieć – taką, przeznaczoną tylko do określonej grupy pracowników – warto dobrać te punkty dostępowe oraz karty, które są kompatybilne co najmniej ze standardem WPA. Natomiast budując otwartą sieć – dobrze jest zwrócić uwagę na sprzęt przeznaczony do hot-spotów, bo pozwala on łatwo konfigurować klientów oraz zapewnić ochronę przed atakami hakerów.