Urządzenia sieci

Urządzenia sieci bezprzewodowej WLAN

 

Zastanawiasz się jak wybrać urządzenia bezprzewodowe WLAN? Dzięki nowoczesnej technologii możesz znacznie udoskonalić swoją sieć. Zapewnić jej większą wydajność, stabilność oraz bezpieczną łączność. Pomogą w tym po pierwsze odpowiednio dobranie urządzenia, ale również ich właściwe rozmieszczenie. Poza informacją o potrzebnych punktach dostępowych czy przełącznikach potrzebujesz jeszcze wiedzieć jak stworzyć właściwy i skuteczny projekt sieci WLAN.

 

 

 

 

Urządzenia umożliwiające bezprzewodowe korzystanie z sieci WLAN:


Access Point (punkt dostępowy)

AP, czyli skrót od angielskiego „access point” to punkt dostępowy. To jeden z kluczowych elementów infrastruktury, składającej się na sieć WLAN. Oprócz tego, tworzą ją jeszcze karty sieciowe, anteny oraz elektryczny osprzęt (typu kable, zasilacze itp). Access pointy są jednak na tyle istotne, że to od ich rozmieszczenia oraz konfiguracji uzależniona jest jakość sygnału oraz przepustowość sieci. W praktyce to punkty dostępu decydują o komforcie pracy. Wybór punktów dostępowych należy uzależnić od pomieszczeń, w których sieć WLAN ma funkcjonować. Do wyboru są bowiem zarówno wewnętrzne punkty dostępu (indoor), jak i zewnętrzne punkty dostępu (outdoor). Tego typu urządzenia sieci bezprzewodowej indoor sprawdzają się w pomieszczeniach zamkniętych, przy temperaturowym zakresie 5-40 st. C oraz braku uciążliwości typu deszcz czy zapylenie. Z kolei access pointy typu outdoor mogą być wykorzystywane przy temperaturowym zakresie -20-50 st. C, a także w warunkach dużego zapylenia.

  form-icon

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Imię i nazwisko*

  E-mail*

  Telefon*

  Wiadomość

  Switch (przełącznik sieciowy)

  Przełącznik sieciowy (switch) jest niewielkim urządzeniem, mającym wpływ na wydajność sieci WLAN. Składa się z tzw. portów – do każdego z nich można przyłączyć jedno urządzenie. Wybór switcha należy więc uzależnić od tego, jak wiele urządzeń ma korzystać z WLAN. Warto też zwrócić uwagę na widoczność diod, informujących o poszczególnych parametrach urządzenia (odbioru i wysyłania danych, przepustowości, szybkości działania czy ewentualnych błędów).


  Dodatkowo wśród urządzeń bezprzewodowych sieci WLAN możemy wymienić:

  • Adapter antenowy WLAN
  • Akumulatory do routerów
  • Anteny Wi-Fi
  • Kable antenowe Wi-Fi
  • Karty sieciowe, adaptery WiFi
  • Odbiorniki Wi-Fi
  • Routery
  • Sieci mesh
  • Wzmacniacze sygnału Wi-Fi

  Dobór właściwych urządzeń, warto wcześniej skonsultować ze specjalistą, aby ich zastosowanie przyniosło wymierne korzyści dla działania sieci.