projekt sieci WLAN

Projekt sieci WLAN – na co uważać?

 

Sieć WLAN daje wiele możliwości i ma wiele zalet. Trzeba pamiętać, że jak każda technologia posiada też wady. Niektóre z nich można zniwelować – trzeba jednak wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę.

Podczas budowania projektu sieci WLAN przeszkodami mogą być ściany, drzwi czy okna. Powodują one spadek jakości sygnału, a także znaczące tłumienia. W efekcie pobieranie danych i ich wysyłanie może zostać wydłużone. W poważniejszych przypadkach może nawet całkowicie uniemożliwić brak połączenia. Zdarza się to w niektórych miejscach w pomieszczeniu – mimo bliskości punktu dostępowego.

Projekt sieci WLAN – jak wybrać?

 

Warto świadomie wybrać rozwiązanie pod kątem podłączenia do sieci. Dodatkowo przetestować sieć i przeanalizować wyniki pod kątem zajętości kanałów, ustawionych na kontrolerze. W ten sposób można wychwycić ewentualną konieczność ich zmiany (powodem może tu być ich wzajemne nachodzenie na siebie). Dlatego, że o ile przy kilku sieciach jakość może nie być aż tak zła, to już przy ich zwiększeniu, sprawa może się mocno skomplikować. Zobacz więcej Jak wybrać sieć WLAN?

Warto tez poważnie podejść do kwestii bezpieczeństwa. Dobre praktyki przy budowie sieci to m.in. dodatkowe weryfikacje użytkowników (na przykład przy pomocy e-maila albo wiadomości wysyłanych w formie SMS-ów) i wykorzystanie najnowszych metod szyfrowania Wi-Fi Protected Access 2 i najnowszy standard WPA3.

Pobierz multimedialny przewodnik po sieci bezprzewodowej

projekt-bez-tytulu17-1-640x907-removebg-preview

   

  E-mail*

  Sieć WLAN - zastosowanie:

  projket WLAN w przestrzeni

  W otwartej przestrzeni

  Sieć WLAN działa na obszarze od kilkuset metrów do kilku kilometrów metrów. Zasięg zależy od mocy urządzeń zastosowanych anten i widoczności pomiędzy urządzeniami. Zobacz Jak wybrać urządzenia do sieci WLAN?

  Projket WLAN w budynku

  W pomieszczeniu

  Zakłócenia sieci energetycznych mogą się pojawić w przypadku nagromadzenia różnych urządzeń elektronicznych. Zakłócenia powodują też inne sieci np. osobne sieci WLAN, zbudowane przez najbliższych sąsiadów. Takie zagęszczenie sieci może powodować utrudnienia, w wyniku ich wzajemnego oddziaływania na siebie.

  Projket WLAN magazyn

  W magazynie

  W takich miejscach dodatkowym utrudnieniem jest nagromadzenie różnego typu maszyn, które same tworzą pola elektromagnetyczne. O trudności tego środowiska świadczy fakt, że charakteryzuje go często duża dynamika. Różne „przeszkody” dla sieci WLAN na przykład rotacyjna/sezonowa hala magazynowa.