Jak wybrać sieć bezprzewodową WLAN?

Sieć bezprzewodowa WLAN może działać w dwóch zakresach częstotliwości

2,4 GHz

Cieszy się większą popularnością niż pasmo 5 GHz. Przede wszystkim pasmo 2,4 GHz jest kompatybilne z większością urządzeń – nawet tych tańszych, mało zaawansowanych czy starszych.

Pasmo tej częstotliwości skutecznie dociera do wielu pomieszczeń. Łatwo pokonuje fizyczne przeszkody typu ściany, drzwi czy meble. Niestety, warto wziąć pod uwagę to, że popularność tego rozwiązania to także jego… wada.

Może to być bowiem powodem nachodzących na siebie kanałów. Dodatkowo wpływa to na spadek prędkości wysyłania oraz pobierania danych.

5 GHz

Fale o częstotliwości 5 GHz, mimo że gorzej pokonują fizyczne przeszkody, pozwalają na korzystanie z większej liczby kanałów (zamiast 13, jak to jest w paśmie 2,4 GHz, w Polsce jest ich aż 19). I choć nie wszystkie można wykorzystać, to i tak przeżywają one mniejsze obłożenie, niż wspomniane pasmo 2,4 GHz.

Nakładanie się sygnałów na siebie występuje więc w znacznie mniejszej skali.

Dodatkowo, użytkownicy mogą się w tym przypadku cieszyć z większej prędkości Internetu. Niestety, w tych pomieszczeniach, które są zlokalizowane dalej od routera, sygnał może być słabszy.

 

Sieć bezprzewodowa WLAN – od czego zacząć?

Mimo że sieć WLAN można zbudować bardzo szybko, to warto zaznaczyć, aby wykonać to skutecznie. Pozwala to, już na starcie, zminimalizować ryzyko ewentualnych zakłóceń. Budowę sieci WLAN rozpoczynamy od jej zaprojektowania.

Podczas etapu projektowania możemy natknąć się na szereg niedogodności technicznych. Może to być np.: grubość stropów, materiał z jakiego zbudowane są ściany działowe (stal, szkło), urządzenia energetyczne, kuchenki mikrofalowe. Te potencjalne źródła problemów wpływają na pokrycia sygnału czy moc nadawania i zakłóceń w działaniu sieci.

Dobre praktyki na start

Interesuje Cię sieć WLAN dla biurowca, mającego kilka bądź kilkanaście pięter i wiele ścian? Musisz spodziewać się przede wszystkim tego, że tłumienie ścian i stropów może znacząco wpływać na poziom sygnału radiowego. W takim przypadku należy wybrać kilka, kilkanaście, a może i kilkadziesiąt punktów dostępowych. Kolejno rozmieścić je w całym budynku – tak, by pokryć go zasięgiem sieci bezprzewodowej zgodnie z wymaganiami inwestora.

Praktyka pokazuje, że takie punkty dostępowe powinny się znaleźć na co drugim piętrze w co piątym biurze. To jednak tylko teoria i należy być w tym przypadku elastycznym. Sieć WLAN powinna być dostosowana do potrzeb konkretnej grupy odbiorców i wykonana zgodnie z projektem.

Zobacz więcej dobrych praktyk w budowaniu bezprzewodowej sieci WLAN

    form-icon

    Masz pytania?
    Skontaktuj się z nami

    Imię i nazwisko*

    E-mail*

    Telefon*

    Wiadomość

    Jak wybrać Sieć bezprzewodową WLAN

     

    Już na etapie budowania sieci WLAN warto wziąć pod uwagę także kwestię jej zabezpieczenia.

    W tym przypadku będzie ono uzależnione od tego, do czego i dla kogo ta sieć ma służyć. Inaczej będzie to wyglądało, kiedy sieć będzie wykorzystywana przez konkretnych pracowników, a dostęp do niej będzie wręcz podzielony na poszczególne ich grupy. Jeszcze inne względy bezpieczeństwa będą przyświecały w salkach konferencyjnych, w których Internet na być udostępniany przebywającym tam gościom. A jeszcze inne zasady będą obowiązywały w domu i jego najbliższym otoczeniu.

    Na produkcji i w transporcie przeważa logistyka, tu sieć bezprzewodowa jest elementem kluczowym w IT i biznesie. Bezprzewodowa sieć WLAN powinna zapewniać tutaj płynną i szybką pracę magazynu, systemów WMS i administracji.