logistyka

Rozwiązania logistyczne – sieci WLAN

 

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi obiektami logistycznymi typu magazyny czy hale produkcyjne, możemy spotkać się z problemem zastosowania tradycyjnej sieci kablowej. Jednak rozwiązaniem dla takich obiektów są bezprzewodowe sieci WLAN. Dodatkowo jeśli w procesach logistycznych korzystasz z terminali mobilnych, zastosowanie technologii WLAN będzie dodatkowym atutem.


Rozwiązania logistyczne – wyzwania

 

Stosowane wymagania logistyczne firmy nie mają sensu, jeśli nie zadbamy o stały i szybki dostęp do sieci. Płynność sieciowa jest kluczowa, aby w pełni korzystać z zalet rozwiązań optymalizacji łańcucha dostaw.

Wiele obiektów logistycznych ma takie rozmieszczenie palet i regałów, które powoduje, że szybkość transmisji jest bardzo niska.

Jeszcze większe wyzwanie dla rozmieszczenia sieci stanowią magazyny z elastycznie konfigurowanymi regałami, czy stale zmieniającą się strukturą składowania palet.

Najbardziej wymagające są obszary pełne regałów z półkami zawieszonymi na różnych wysokościach. Z uwagi na takie rozmieszczenie parametry łączności radiowej, w krótkich odstępach czasu mogą się znacznie zmieniać. Wynikiem braków w łączności sieci będzie osłabienie jakości w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Rozwiązania logistyczne – sieci WLAN

  form-icon

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Imię i nazwisko*

  E-mail*

  Telefon*

  Wiadomość

  rozwiązania logistyczne magazyn

  Technologia WLAN w łańcuchu dostaw

   

  Nowoczesne centrum logistyczne stosuje innowacyjne rozwiązania logistyczne. Trzeba jednak pamiętać, że możliwości logistyczne firmy mogą być sprawnie stosowane, jeśli zadbamy o odpowiednią jakość sieci WLAN.

  Sieć w magazynie obsługuje przede wszystkim funkcje sterowania.
  Oprócz tego, w obiektach logistycznych wykorzystywane są bezpośrednio przychodzące i odbite fale radiowe. Właśnie w taki sposób, przy wykorzystaniu technologii MIMO (Multiple Input Multiple Output), utrzymywane jest stabilne połączenie transmisji danych.
  Należy jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii – żeby kompensować zmieniające się współczynniki odbić i tłumienia sygnału. Parametry pracy w centrum logistycznym muszą być stale i automatycznie dostosowywane.

   

  Jak nie doprowadzić do przerwania zintegrowanych rozwiązań logistycznych?

  Warto sobie uświadomić, że środowisko procesów logistycznych jest najbardziej krytycznym obszarem działalności przedsiębiorstwa. Wszystko przez to, że duże znaczenie odgrywa w nim czas. Każda awaria sieci komunikacyjnej to straty. Dostawca usług logistycznych nie może pozwolić sobie na przerwania wielu ważnych procesów pracy w swojej organizacji.

  Kluczowa jest współpraca solidnego sprzętu z niezawodnym oprogramowaniem.
  Niezbędne jest ponadto wykorzystywanie certyfikatów, które zapewniają zgodność danego rozwiązania z obowiązującymi standardami. To szczególnie istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę stale rosnącą liczbę punktów dostępowych oraz urządzeń końcowych czy użytkowników/klientów.


  Poszukujesz innych rozwiązań dla swojej firmy?

  IBCS Poland to firma informatyczna, która działa na rynku już ponad 20 lat. Zapewniamy kompleksowe podejście do wdrożeń. Wspieramy polskie i międzynarodowe firmy w podnoszeniu efektywności procesów logistycznych poprzez skuteczne wdrażanie rozwiązań informatycznych i usług doradczych.

  Wśród naszych rozwiązań znajdziesz m.in.:

  • oprogramowanie do zarządzania magazynem WMS
  • sprzęt od robotów AMR po drukarki etykiet i terminale mobilne
  • bramki RFID oraz system RTLS
  • materiały eksploatacyjne oraz oznakowanie magazynu
  • usługi techniczne oraz serwis urządzeń