co to wlan

Bezprzewodowa sieć lokalna WLAN – co to jest?

WLAN to skrót od angielskiego „Wireless Local Area Network”, czyli bezprzewodowa sieć lokalna. To rodzaj sieci komputerowej, która pozwala na przesyłanie danych takich jak: głos, video, Internet, aplikacje, itp. Bez konieczności wykorzystywania plątaniny kabli. Wszystko dzieje się bowiem za pośrednictwem fal radiowych.

Technologia ta pozwala na budowę bezprzewodowej sieci danych, przy zdalnym połączeniu wielu urządzeń. Wykorzystywane są fale radiowe w charakterze medium. Przenoszą sygnały w zakresie od 2,4GHz oraz 5GHz. Zobacz które pasmo wifi wybrać?

 

 

Technologia WLAN budowa i zastosowanie:


Budowa sieci WLAN odbywa się bardzo szybko, niskim kosztem, z dobrym zasięgiem i przy zadowalających parametrach. Żeby sieć ta funkcjonowała prawidłowo, wystarczą punkty dostępowe, zasilanie i dostęp do Internetu. Natomiast przy większych instalacjach lokalny, ale i wirtualny kontroler do centralnego zarządzania lub kontroler działający w usłudze chmurowej.

Z WLAN najczęściej mamy do czynienia w miejscach, w których użytkownicy chcą mieć stały dostęp do sieci. Jest to charakterystyczne szczególnie dla dużych biurowców, lotnisk czy hoteli. Na instalację sieci WLAN coraz częściej decydują się także właściciele mieszkań. Technologia WLAN umożliwia oferowanie „lokum na wynajem z dostępem do Internetu w cenie czynszu”. W jednorodzinnych domach, sieć WLAN pozwala na dostęp do Internetu we wszystkich pokojach, ale nawet w garażu czy w ogrodzie.

  form-icon

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Imię i nazwisko*

  E-mail*

  Telefon*

  Wiadomość

  Bezprzewodowa sieć lokalna wlan

  Bezprzewodowa sieć lokalna WLAN zalety:

  1. Sieć WLAN jest symbolem mobilności – WLAN jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy chcemy podłączyć do sieci co najmniej kilka urządzeń – komputery, telefony, tablety, drukarki czy skanery.
  2. Łatwa i błyskawiczną instalację – bez wykorzystywania przewodów.
  3. Gwarantowany dostęp do Internetu przy dużym zasięgu.
  4. WLAN charakteryzuje się dużą elastycznością w łączeniu różnych urządzeń – sieć tą można łatwo modyfikować i poszerzać.

  Chcesz poznać zalety instalacji bezprzewodowej sieci lokalnej WLAN w swojej firmie?

  WLAN, a Wi-Fi:

   

  W Polsce, zamiast nazwy „WLAN” często synonimicznie używa się „Wi-Fi”. Pojęcia te chociaż określają dwie różne kwestie, to dotyczą tego samego. Różnice są natomiast następujące:
  • Sieć WLAN nie wymaga połączenia przy użyciu kabli
  • Bezprzewodowa sieć lokalna WLAN stosuje markowe produkty wifi
  • Sieć Wifi to urządzenia zgodne ze standardem IEEE 802.11.
  • Urządzenia Wifi są gotowe do pracy w sieci WLAN.