Jak wybrać urządzenia do sieci WLAN?

Jak wybrać urządzenia do sieci WLAN?

 

Access Point (punkt dostępowy)

AP, czyli skrót od angielskiego „access point” to punkt dostępowy. To jeden z kluczowych elementów infrastruktury, składającej się na sieć WLAN. Oprócz tego, tworzą ją jeszcze karty sieciowe, anteny oraz elektryczny osprzęt (typu kable, zasilacze itp). Access pointy są jednak na tyle istotne, że to od ich rozmieszczenia oraz konfiguracji uzależniona jest jakość sygnału oraz przepustowość sieci. W praktyce to punkty dostępu decydują o komforcie pracy. Wybór punktów dostępowych należy uzależnić od pomieszczeń, w których sieć WLAN ma funkcjonować. Do wyboru są bowiem zarówno wewnętrzne punkty dostępu (indoor), jak i zewnętrzne punkty dostępu (outdoor). Te typu indoor sprawdzają się w pomieszczeniach zamkniętych, przy temperaturowym zakresie 5-40 st. C oraz braku uciążliwości typu deszcz czy zapylenie. Z kolei access pointy typu outdoor mogą być wykorzystywane przy temperaturowym zakresie -20-50 st. C, a także w warunkach dużego zapylenia.

Switch (przełącznik sieciowy)

Przełącznik sieciowy (switch) jest niewielkim urządzeniem, mającym wpływ na wydajność sieci WLAN. Składa się z tzw. portów – do każdego z nich można przyłączyć jedno urządzenie. Wybór switcha należy więc uzależnić od tego, jak wiele urządzeń ma korzystać z WLAN. Warto też zwrócić uwagę na widoczność diod, informujących o poszczególnych parametrach urządzenia (odbioru i wysyłania danych, przepustowości, szybkości działania czy ewentualnych błędów).

Technologia WLAN

Nowoczesna technologia może pomóc w udoskonalaniu sieci WLAN. Pozwala zapewnić wydajną, stabilną i bezpieczną łączność. Jeżeli rozmieszczenie w pomieszczeniach wielu punktów dostępowych z uwzględnieniem wszystkich koniecznych zasad nie jest wystarczające, taki sygnał można wzmocnić. W ten sposób sygnał bez przeszkód może docierać do wszystkich pomieszczeń.

Udostępnij ten artykuł